Praca doradcy zawodowego

To osoba, której zadaniem jest pomóc nam nie tyle w pozyskaniu samej pracy (gdyż to rola pośredników), co w pokazaniu nam jaki zawód będzie dla nas odpowiedni. Oczywiście doradca zawodowy może wskazać nam sektory w których warto poszukiwać zatrudnienia, może nawet doradzić nam konkretną firmę. Często doradca zawodowy jest zarazem head hunterem, który pozyskuje najlepszych kandydatów dla danych firm.

Jednak dziś skoncentrujemy się na doradcy, który pomaga osobom niepełnosprawnym, a więc poruszymy kwestię jaką jest doradztwo zawodowe dla niepełnosprawnych. Doradca, który współpracuje z osobami niepełnosprawnymi, powinien mieć pewien zmysł, który pozwoliłby mu się wczuć w osobę niepełnosprawną. Niepełnosprawność nie polega tylko na tym, że ktoś nie może chodzić (zazwyczaj wrzucamy wszystkie niepełnosprawności do jednego, przysłowiowego worka). Tymczasem niepełnosprawność może dotyczyć zarówno nóg, rąk, kręgosłupa, ale także wymienimy niepełnosprawność umysłową.

Jednak dla każdej grupy osób niepełnosprawnych, można dopasować odpowiedni zawód. Nawet osoby z autyzmem lub lekkim upośledzeniem umysłowym, mogą wykonywać wiele zawodów (nie koniecznie pracując fizycznie), dla osób z problemami z kręgosłupem lub osób jeżdżących na wózku inwalidzkim, także znajdzie się cała masa posad (od biurowych, po takie jak lekka praca fizyczna – np w manufakturach czy na taśmie produkcyjnej).

Jak się okazuje, praca ma ogromne znaczenie dla osób niepełnosprawnych, przyczynia się w znacznym stopniu do poprawy komfortu życia, do otwartości na relacje z ludźmi i do łatwiejszego zaakceptowania własnej niepełnosprawności.

Jeśli sami jesteśmy osobami niepełnosprawnymi, warto znaleźć doradcę zawodowego, który doradzi nam zawód (i przygotuje nas do niego mentalnie).

Przeprowadzki Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *