Zakupy w internecie – umowy na odległość

Coraz więcej umów sprzedaży zawieranych jest za pośrednictwem mediów, np. elektronicznych (takim jest internet) w celu uregulowania obrotu towarowego w takich sytuacjach i celem ochrony osób kupujących umowy sprzedaży zawierane w tych specyficznych warunkach regulowane są odrębnymi przepisami. Dodajmy jeszcze, że zakupy na odległość to nie tylko zakupy internetowe. Zgodnie z definicją prawną o takich zakupach mówimy wtedy, gdy w trakcie zawierania transakcji nie dochodzi do osobistego spotkania kontrahentów.

Innymi słowy kupujący nie widzi sprzedawcy a sprzedawca nie ma bezpośredniego kontaktu z kupującym, to skutkuje dodatkowymi implikacjami, jedną z nich jest to, że kupujący przed zakupem nie jest w stanie naocznie ocenić kupowanego towaru. Forma zakupów Forma zakupów nie ma większego znaczenia, bo tak czy inaczej klient nie kupuje osobiście. Zakupy takie odbywają się przy użyciu dostępnych metod porozumiewania się na odległość, czyli na przykład z wykorzystaniem internetu, telefonu bądź tradycyjnej poczty i to niezależnie od tego czy jest to forma kontaktu spersonalizowanego czy na przykład forma seryjnej korespondencji.

Ważne dla konsumenta jest też to, że tego typu usługi tj. sprzedaż na odległość mogą prowadzić jedynie uprawnione podmioty, tj. takie, które zajmują się handlem (bądź usługami) w sposób zorganizowany i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Uwaga: w tym kontekście aukcje internetowe rządzą się nieco innymi prawami. W związku ze swoją specyfiką zakupy na odległość dają konsumentom określone prawa. Po szczegóły odsyłamy do przepisów. Należy jednak pamiętać, że w przypadku zakupów usług turystycznych, noclegowych i transportowych prawa klienta są nieco okrojone. Nawet wtedy, gdy są to zakupy na odległość.

Przeprowadzki Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *